Forum www.dubbing.fora.pl Strona Główna www.dubbing.fora.pl
Jedyne forum w Polsce poświęcone dubbingowi do seriali i filmów dla dorosłych
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rok 1962

 
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.dubbing.fora.pl Strona Główna -> 1960-69
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bytuch




Dołączył: 06 Lut 2008
Posty: 148
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw Mar 13, 2008 4:55 pm    Temat postu: Rok 1962

-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
=================================================================
Rok 1962

-------------------------------------------------------------------------------------------------------
-------------------------------------------------------------------------------------------------------

DUBBING ROKU
1.Dziewczęta-ZSRR reż.J.Czulukin
reż.dubb.Jerzy Twardowski

-Janina Traczykówna, Bogusz Bilewski, Irena Kownas, Helena Dąbrowska, Celina Kubicówna, Halina Michalska, Wiesław Gołas, Lechosław Herz, Włodzimierz Gołobów, Jan Kurnakowicz, Marian Łącz, Aleksander Dzwonkowski, ...
............[link widoczny dla zalogowanych]...[link widoczny dla zalogowanych]
Tosię - Nadieżdę Rumiancewą , w polskiej wersji dubbingowała /jak zwykle doskonała/ Janina Traczykówna[kadr z filmu "Historia współczesna"].

..............................[link widoczny dla zalogowanych]
Dziewczęta, [od lewej]- Katia - w polskiej wersji głosu użyczyła - Irena Kownas, Wiera - Halina Michalska, Anfisa - Celina Kubicówna i Nadia - Helena Dąbrowska.
................[link widoczny dla zalogowanych]...[link widoczny dla zalogowanych]
Ilja - Nikołaj Rybnikow i jego polski głos - Bogusz Bilewski[kadr z filmu "Dwoje z wielkiej rzeki"].

"Bohaterką tej współczesnej komedii obyczajowej jest młodziutka absolwentka szkoły gastronomicznej - uczuciowa i zadziorna Tosia, która przyjeżdża do nowo powstałego osiedla w tajdze. Sporo humoru, wiele dobrze podpatrzonych sytuacji, pełna wdzięku kreacja Rumiancewej, która otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na tegorocznym festiwalu w Mar del Plata ..."[F]

"Można wprawdzie tej lirycznej komedii zarzucić, że oparta jest na dość szablonowym pomyśle, którym zresztą posłużył się w swoim czasie francuski mistrz Rene Clair w "Wielkich manewrach", ale nie sposób odmówić jej artystycznej świeżości, znakomitego aktorstwa i prostego humoru, zarówno sytuacyjnego, jak i słownego. "Dziewczęta" mają wiele wdzięku i jako film rozrywkowy nikomu na pewno nie sprawią zawodu.
Rzecz dzieje się na dalekiej Syberii, gdzie brygada drwali prowadzi wyrąb wielkiego lasu, tytułowe zaś bohaterki filmu pelnią różne funkcje pomocnicze. Nadieżda Rumiancewa gra młodą absolwentke kucharskich kursów, która tu obejmuje swą pierwszą w życiu posadę i która spodziewa się, że jej pierwsza wielka miłość będzie wielka i czysta. Ale Nadieżda nie wie, że tak, jak we wspomnianych wyżej "Wielkich manewrach" - o jej uczucie stanął zakład między pewnym sławnym zdobywca serc dziewczęcych i jego mniej szczęśliwym towarzyszem pracy. Nietrudno się domyślić, że uwodziciel naprawdę zakocha się w malej kucharce. Zanim jednak Nadieżda przekona tego ulubieńca dziewcząt, że miłość to sprawa poważna i zanim dojdzie do finałowego pocalunku - zatruje ona życie sympatycznemu donżuanowi z brygady drwali. Oboje też będą ofiarami licznych komediowych nieporozumień.
"Dziewczęta" pozostają w pamięci przede wszystkim dzięki koncertowo zagranej roli Rumiancewej, która rzeczywiście zdradza nieprzeciętny talent komediowy, bawiąc i jednoczesnie wzruszając widownię. Szkoda tylko, ze reżyser pozwala tej młodej aktorce w pewnych momentach wyraźnie szarżować i grać tzw. " numerkami pod publiczność" w stylu burleski z czasów filmu niemego. Ale Rumiancewa ma i kilka scen znakomitych, które świadczą o jej aktorskiej subtelności. Trzeba powiedzieć że Traczykówna, która w polskiej wersji dialogowej dubluje Rumiancewą - bezbłędnie oddaje głosową warstwę roli, co bynajmniej nie było łatwe zważywszy dość skomplikowaną postać bohaterki, zmienność nastrojów itp. W ogóle ten dubbing rezyserii Jerzego Twardowskiego ("Francis - muł, który mówi") to ładna robota. Głosy bardzo trafnie dobrane i doskonałe teksty dialogów, w ktorych jest wiele dobrego humoru..."
[Czesław Michalski, Dookoła świata nr.4, 27 styczeń 1963 r. ]
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2.Zakochany kundel-USA reż.Hamilton Luske, Clyde Geronimi i Wilfred Jackson
reż.dubb.Maria Olejniczak
-Kalina Jędrusik, Wieńczysław Gliński, Danuta Szaflarska, Ignacy Gogolewski, Kazimierz Wichniarz, Kazimierz Brusikiewicz, Jarema Stępowski, Aleksander Dzwonkowski, Zofia Jamry
piosenkę śpiewa - Ludmiła Jakubczak
......................[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych]
Lady w polskiej wersji językowej głosu użyczyła Kalina Jędrusik, Trampa dubbingował Wieńczysław Gliński - oboje na zdjęciu z prawej strony.

"Barwny, szerokoekranowy film animowany o przygodach dwóch psów: Lady i Trampa. Sporo dowcipu sytuacyjnego. Zastrzeżenia budzi - jak zwykle w filmach Disneya - strona plastyczna ..."[F]

"Ten nowy film Disneya - to barwna, panoramiczna, rysunkowa historia, której bohaterami są psy, oczywiście wyposażone w cechy ludzkie. Młodociana widownia będzie się znakomicie bawić, ale cały dowcip "Kundla", wszystkie te żartobliwe aluzje, tudzież istotę konfliktu zrozumie tylko dorosły widz.
Znakomitą polską wersję przygotowała reż. Maria Olejniczakowa, zachowując w pełni klimat i całą Disneyowską poetykę. Dowcipne teksty mówią i śpiewają: Kalina Jędrusik, Zofia Jamry, Irena Santor, Wieńczysław Gliński i inni ulubieńcy publiczności."
[Czesław Michalski, "Dookoła Świata"; nr.9; 4 marca 1962r.]
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
3.Włodzimierz Iljicz Lenin-ZSRR reż.Michaił Romm

..............................................[link widoczny dla zalogowanych]
"Film, zmontowany z archiwalnych materiałów dokumentalnych, przypomina lata działalność wielkiego wodza rewolucji. Na ekranie przesuwają się obrazy ukazujące dzieciństwo, młodość, wiek dojrzały - lata działalności rewolucyjnej ..."[FSP]
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4.Profesor Mamlock-NRD reż.Konrad Wolf
.......[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych]

"Druga po radzieckim filmie z 1938r. - adaptacja głośnej powieści Friedericha Wolfa - nagrodzona na festiwalu w Moskwie w 1961r. "Złotym Medalem". Tragiczne dzieje lekarza pochodzenia żydowskiego, pracującego w jednym z miast niemieckich w czasie dojścia Hitlera do władzy. Na skutek faszystowskich represji profesor zmuszony jest do samobójstwa ..."[FSP]
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
5.Tajemnice tajgi [Dersu Uzała]-ZSRR rez.Agasi Bakajan
reż.dubb.Tomasz Listkiewicz, pod kierownictwem artystycznym Seweryna Nowickiego
.[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych]
.[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych]
.[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych]

"Barwny podróżniczo-przygodowy film dla młodzieży - o wyprawie Włodzimierza Arseniewa w głąb Tajgi Ussyryjskiej w 1906 roku. Dużo pasjonujących, autentycznych zdjęć; ekipa filmowa przedzierała się bowiem przez tajgę powtarzając dokładnie marszrutę podróżnika, nie korzystając z ułatwień komunikacyjnych w postaci helikopterów itp ..."[F] - później tą samą historię sfilmuje japoński reżyser Akira Kurosawa.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
6.Sztubak-CSRS reż.Vladislav Pavlovic
reż.dubb.Zofia Dybowska-Aleksandrowicz
.................................................................[link widoczny dla zalogowanych]

"Siedmioletni Miśka poszedł po raz pierwszy do szkoły i był dumny z faktu, że rodzice i nauczyciele mówili do niego: "pierwszoklasista".
Wkrótce Miśka zapomina jednak o swoich obowiązkach ucznia - zainteresowała go nowa, wspaniała lokomotywa 477, którą ogląda na stacji kolejowej, w drodze do szkoły.
Odtąd zaczął systematycznie spóźniać się do szkoły.
Po kilku tygodniach zrozumiał jednak,że postępuje niewłaściwie i przyrzekł rodzicom i nauczycielce poprawę ..."[FSP]
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
7.Żebro Adama-USA reż.George Cukor
reż.dubb.Seweryn Nowicki

-Aniela Świderska, Stanisław Jaśkiewicz, Hanna Skarżanka, ...

......[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych]
Stanisław Jaśkiewicz - polski głos Spencera Tracy [dubbingował tego aktora w kilku filmach - i to świetnie!] oraz Aniela Świderska - wielka Dama polskiego dubbingu -użyczająca , jak zwykle doskonale, głosu - Katherine Hepburn.

..[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych]

W tej klasycznej już komedii zabłysnęła doskonałą rolą Judy Holliday - na zdjęciu w środku - czyli Judith Tuwim, siostrzenica naszego Juliana Tuwima.
"Świetna komedia o nieporozumieniach małżeńskiej pary, wykonującej podobny zawód [on jest prokuratorem, ona-adwokatem]. Znakomici inteligentni aktorzy: Katherine Hepburn i Spencer Tracy, spore walory rozrywkowe ..."[F]

"Sympatyczne i kochające się małżeństwo przenosi konflikt zawodowy do "stołu i łoża", co oczywiście zakłóca rodzinną harmonię. On jest prokuratorem, ona - adwokatem i oboje występują w tej samej sprawie, zachowując się czasem na sali sądowej jak w domu, a w domu jak w sądzie. Film utrzymany jest w nastroju lekko filozofującej komedii, po obejrzeniu której niejeden mąż, choćby nie wiadomo jak wielki żal miał do żony - kupi jej bukiecik fiołków, niejedna zaś żona, choćby najbardziej na męża nadąsana - obdarzy go krawatem. W najgorszym razie - wychodząc z kina - małżonkowie będą wspólnie nucić niezbyt mądrą, lecz melodyjną piosenkę "O piękna Amando", która im na pewno utkwi w pamięci, pójdą razem na kolację i będą się czuć z sobą tak szczęśliwi jak za najlepszych narzeczeńskich czasów.

Ale to wszystko nie znaczy, że ta zgrabna komedia jest przeznaczona wyłącznie dla mniej lub więcej skłóconych małżeństw. Motyw walki płci, potraktowany humorystycznie, chwilami - ironicznie, trafi do gustu każdemu, jako że każdy spotyka się w życiu codziennym z takimi sprawami, które ukazuje film, choć może nie każdy zdaje sobie sprawę z tego jak śmieszne w gruncie rzeczy jest poważne traktowanie owych "problemów".

Po wielu komediowych perypetiach uświadamiają sobie to bohaterowie "Żebra Adama", dochodząc do wniosku, że nie ma właściwie o co wojować. Okazuje się bowiem, że konflikt jest pozorny, że małżonkowie - nie tylko jako przedstawiciele oskarżenia i obrony w tym nieszczęsnym procesie, lecz również jako przedstawiciele odmiennych płci - to samo myślą i tak samo reagują na pewne typowe sytuacje. Między mężczyzna i kobietą, która z żebra mężczyzny przecież powstała, jest naprawdę bardzo mała różnica - żartobliwie wywodzi twórca filmu. A więc "vive la petite difference" ("niech żyje ta mała różnica") - jak mówią Francuzi.

Ale "Żebro Adama" nie ma nic z francuskiej pikanterii, choć - jak na film amerykański - jest w nim kilka sytuacji i kilka aluzji dość ryzykownych, taktownie zresztą podanych i dostatecznie zakamuflowanych by nie razić srogiej, purytańskiej cenzury Hollywoodu. Jest też w tej komedii wiele dobrego żartu - sytuacyjnego i dialogowego, no i poza tym - prawdziwy koncert gry aktorskiej, który daje znakomity duet: Katarzyna Hepburn i Spencer Tracy.

Bez polskich dialogów film ten nie mógłby w ogóle wejść na nasze ekrany. Wyświetlany z napisami - byłby nieznośną gadaniną, w dubbingu natomiast jest doskonałą zabawą - tym bardziej, że reżyser, Seweryn Nowicki dokonał tej operacji w sposób bardzo kulturalny i ze zręcznością doświadczonego majstra.
[Czesław Michalski, "Dookoła świata" nr.22, 3 czerwca 1962 r.]

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
8.Kolorowe melodie-USA reż.Walt Disney
reż.dubb.Maria Olejniczak

- Irena Santor, Mieczysław Wojnicki, Kazimierz Brusikiewicz, ...
.[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych]
.[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych]

"Barwna, rysunkowa składanka muzyczna. Film ten jest wizualna interpretacją popularnych piosenek, ballad i utworów muzyki rozrywkowej. Są to właściwie barwne, nierzadko abstrakcyjne w formie, wariacje plastyczne na tematy muzyczne. Całość bardzo nierówna, od fragmentów interesujących do wręcz kiczowatych ..."[F]

"Od czasu swej słynnej serii "Silly Symphonies" ("Głupiutkie symfonie") Walt Disney ciągle szuka nowych form powiązania plastyki z muzyka i śpiewem. "Kolorowe melodie" są jedna z najbardziej udanych prób tego rodzaju. Nie jest to jednolita pod względem treściowym anegdota, lecz zestaw kilku różnych historyjek, ale całość - niezależnie od próby wizualnej interpretacji muzyki - jest, jak zwykle u Disneya, pełna humoru, trochę sentymentalna i odrobinę dydaktyczna. W polskiej wersji zrealizowanej przez reż. Marię Olejniczakową, słyszymy Irenę Santor, Mieczysława Wojnickiego, Kazimierza Brusikiewicza i innych dobrych znajomych z estrady, radia i telewizji.
[Czesław Michalski, "Dookoła świata" nr.29, 22 lipca 1962 r.]

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
9.Dumbo-USA reż.Ben Sharpsteen, Norman Ferguson, Wilfred Jackson, Bil Roberts i Jack Kinney
reż.dubb.Jerzy Twardowski
..............[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych]

"Dzień, w którym bocian przyniósł Pani Jumbo jej długo oczekiwane dziecko - malutkiego słonika - był wielkim wydarzeniem dla całego cyrku. Wkrótce nasz mały bohater stał się dla wszystkich pośmiewiskiem. Przewrotny los wyposażył go bowiem w parę nienaturalnie wielkich uszu. Odrzucony i samotny, spotyka jednak przyjaciela. Dzięki pomocy i lojalności myszy o imieniu Tymoteusz, wytrwały Dumbo będzie w stanie przezwyciężyć wszystkie kłopoty ..."[materiały prasowe dvd]

"Tym razem głównym bohaterem Disney'owskiego pełnometrażowego filmu rysunkowego jest latający słoń, ale oczywiście oprócz słonia występuje w filmie cała galeria dowcipnie wystylizowanych zwierząt i groteskowych postaci ludzkich. Jak zwykle u Disney'a - świetna ilustracja muzyczna, sporo humoru, trochę zręcznie wplecionej dydaktyki, trochę poezji i trochę sentymentalizmu. Polska wersja językowa (dubbing) została bardzo starannie przygotowana przez reżysera Jerzego Twardowskiego, który pieczołowicie zachował klimat Disney'owskiej baśni."
[Czesław Michalski, "Dookoła świata" nr.11, 18 marca 1962 r.]

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
10.Podróż balonem-Fr. reż.Albert Lamorisse
reż.dubb.Zofia Dybowska-Aleksandrowicz
.......................................................[link widoczny dla zalogowanych]
Film ten stanowi barwną kronikę podróży balonem nad Francją. Jest tu aura poezji i liryzmu, podobnie jak w "Białej grzywie" i "Czerwonym baloniku" Lamorisse'a, a także rewelacyjne zdjęcia [kamerę umieszczono na helikopterze] i sporo dowcipu - Chciałem stworzyć wielkie widowisko - powiedział reżyse r- widowisko piękna Francji, jej urody plastycznej, wizualnej, ludzkiej.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
11.Z iskry rozgorzeje płomień-ZSRR reż.A.Rybakow
reż.dubb.Romuald Drobaczyński
...................................................[link widoczny dla zalogowanych]
"Film biograficzny. Czas akcji obejmuje okres od zesłania Lenina w syberyjskiej wiosce Szuszenskoje aż do projektu wydania pierwszej gazety rewolucyjnych marksistów - "Iskry" i urzeczywistnienia tego projektu. Przeciętna realizacja ..."[F]

"Nowy odtwórca roli Lenina, nowa koncepcja psychologicznego portretu wielkiego rewolucjonisty, nowy, w każdym razie w filmie, dotychczas nie ukazywany - epizod z jego życia. Akcja toczy się na przełomie XIX i XX wieku, w czasie kiedy Lenin był na zesłaniu na Syberii, zaś fabuła przedstawia narodziny "Iskry" - pisma redagowanego przez Lenina i wydawanego w Lipsku. Polski dubbing zrealizował reż. Romuald Drobaczyński, starannie wprawdzie dobierając dublerów, ale lekceważąc szczegóły (np. niemczyzna jego "Niemców" jest nie do przyjęcia), przez co opracowanie wiele traci. Na szczęście sam film jest dobry."
[Czesław Michalski, "Dookoła świata" nr.12, 25 marca 1962 r.]
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
12.Płonąca wyspa-ZSRR reż.Roman Karmen
reż.dubb.Janina Balkiewicz i H.Brucz
..........................................................[link widoczny dla zalogowanych]
"Barwny, fabularyzowany, pełnometrażowy dokument zrealizowany na Kubie przy współpracy kinematografii tego kraju. Oglądamy na ekranie okres walki z reżimem Batisty, objęcie władzy przez Fidela Castro i dzisiejsze życie Kuby. Film zrealizował jeden z najwybitniejszych dokumentalistów radzieckich - Roman Karmen, twórca takich filmów, jak "Moskwa", "Chiny się bronią", "Dzień w nowym świecie", "W Chinach", "Dni i noce walczącego Leningradu" oraz - wyświetlanych na naszych ekranach - "Sąd narodów" [o procesie norymberskim], "Radziecka Gruzja", "Morze płonie" ...[F]
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
13.Poławiacze gąbek-ZSRR reż.M.Zacharias
reż.dubb. Mirosław Bartoszek
............................................[link widoczny dla zalogowanych]

"Film zrealizowany przez greckiego reżysera M.Zachariasa na podstawie powieści znanego pisarza greckiego N.Kazda-Gilsa "Nurek". Dramat psychologiczny ukazujący egzotyczny świat poławiaczy gąbek ..."[FSP].

"Rzecz dzieje się na małej greckiej wyspie, której mieszkańcy żyją z połowu gąbek, treścią zaś tego filmu jest dramat młodego biedaka zakochanego w córce miejscowego bogacza. Aby zdobyć jakąś pozycję - młodzieniec przyjmuje niebezpieczną pracę nurka,interesujące jest tu wprawdzie tło obyczajowe i zdjęcia, które ukazują pracę nurków, ale film zrobiony jest dość niemrawo i nie najlepiej grany. Poprawny polski dubbing zrealizował reż. Mirosław Bartoszek."
[Czesław Michalski, "Dookoła świata" nr.18, 6 maja 1962 r.]

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
14.Ostatni świadek-NRF reż.Wolfgang Staudte
reż.dubb.Maria Olejniczak
...................................................[link widoczny dla zalogowanych]
"Reżyser Wolfgang Staudte, twórca filmów "Mordercy są wśród nas", "Brunatna pajęczyna", "Poddany", kontynuuje tu - podobnie jak w swym poprzednim utworze "Róże dla prokuratora" [film ten był wyświetlany na naszych ekranach przed rokiem] - atak na zachodnioniemieckie sądownictwo. Zręcznie skonstruowana kryminalna fabuła, interesujące akcenty publicystyczne ..."[F]
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
15.Francuzka i miłość-Fr. reż.Henry Decoin, Rene Clair i inni ...
reż.dubb. Zofia Dybowska-Aleksandrowicz

- narrator: Kazimierz Rudzki, ...
..................................................[link widoczny dla zalogowanych]
"Scenarzyści poszczególnych nowel korzystali z materiałów statystycznych i badań ankietowych, przeprowadzonych przez Francuski Instytut Opinii Publicznej. Wyniki tej ankiety - ukazujący stosunek przeciętnej Francuzki do miłości - uporządkowano w siedmiu rozdziałach: dzieciństwo, okres dojrzewania, dziewictwo, małżeństwo, zdrada małżeńska, rozwód i kobieta samotna. Takie zresztą tytuły noszą kolejne nowele. Ich styl - mimo różnych indywidualności reżyserskich - jest na ogół dość podobny. Sporo dowcipu, trafnych spostrzeżeń i prawdy, dobre aktorstwo. Mistrzowska nowela Rene Claira - o podróży poślubnej młodej pary i jej pierwszych nieporozumieniach ..."[F]

"Każdą z tych siedmiu nowel, które składają się na film "Francuzka i miłość", zrealizował inny reżyser - od starego mistrza Rene Claira poczynając, poprzez doświadczonych rutyniarzy: Jeana Paula Le Chanois, Henri Decoina, Jeana Delannoya, Christiana Jaque'a i Henri Verneuila, a na satelicie "nowej fali" Michelu Boirond kończąc. I najciekawsze, że mimo tak różnych indywidualności reżyserskich film ma bardzo jednolity ogólny ton, choć oczywiście poszczególne nowelki znacznie różnią się między sobą stylem realizatorskim, sposobem spojrzenia na świat i człowieka oraz ładunkiem humoru i ironii. Ale wszystkie są bardzo francuskie i to decyduje o zasadniczej jednolitości filmu.

Oczywiście niepoślednią rolę w konsolidacji poszczególnych nowelek odgrywa również komentarz - słowo wiążące, utrzymane w tonie żartobliwym, nasycone kpiarstwem i lekką złośliwością. W polskiej wersji dialogowej rolę tego niewidzialnego na ekranie komentatora gra Kazimierz Rudzki. Jak to robi - wiadomo. Reżyser Zofia Aleksandrowicz, która starannie i z wielkim wyczuciem atmosfery filmu zrealizowała dubbing, nie mogła chyba wymarzyć sobie lepszego i inteligentniejszego komentatora niż Rudzki, który nawiasem mówiąc - o całe niebo przewyższa oryginalnego konferansjera francuskiego w sposobie podawania żartobliwego komentarza. Ale słowo uznania należy się tez polskiemu tłumaczowi narracji i dialogów, piekielnie trudnych, bo zawierających mnóstwo nieprzetłumaczalnych dowcipów i żartobliwych idiomów.

Bez dubbingu zresztą - nie można sobie wyobrazić tego filmu o niezwykle zagęszczonych dialogach, gdzie nie akcja bynajmniej, lecz słowo ma znaczenie decydujące.
"
[Czesław Michalski, "Dookoła świata" nr.21, 27 maja 1962 r.]

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
16.Pan bez mieszkania-Jug. reż.Mile Djukanović
reż.dubb. Romuald Drobaczyński

"Komedia produkcji jugosłowiańskiej. Grupa lokatorów wspólnego mieszkania bardzo przyzwyczaiła się do swego towarzystwa. Jeden z nich dostał przydział mieszkania, którego już wcale nie pragnął. Oponent nie chcąc się przeprowadzić musi uczęszczać do specjalnej szkoły "mieszkania w luksusowych warunkach". Wszystkie te "przykrości" okazały się niestety snem bohatera marzącego o własnym mieszkaniu ..."[FSP]

"Pomysł scenariuszowy jest doskonały, toteż gdyby film realizował doświadczony reżyser i gdyby grali dobrzy aktorzy komediowi - zabawa byłaby pierwszorzędna. Akcja tej fantastycznej historii toczy się w czasach, kiedy na świecie nastąpiło już powszechne rozbrojenie i olbrzymie sumy budżetów wojskowych przeznaczono na budownictwo mieszkaniowe. Ale ludzie tak już przywykli do życia w zagęszczonych mieszkaniach, że trzeba ich teraz siłą lub podstępem zmuszać do zajmowania luksusowych i przestronnych apartamentów. Film ten, który oglądamy w udanej polskiej wersji dialogowej reżyserii Romualda Drobaczyńskiego, ukazuje niezwykłe perypetie młodego małżeństwa zmuszanego do zajęcia samodzielnego pięknego mieszkania.

KRÓTKO MÓWIĄC: zabawna satyra nieporadnie dość zrobiona, doskonałe polskie dialogi.

[Czesław Michalski, "Dookoła świata" nr.27, 8 lipca 1962 r.]

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
17.Mały marzyciel-ZSRR reż.Andriej Tarkowski
reż.dubb. Romuald Drobaczyński
.[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych]
.[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych]
"Barwny film dla dzieci. Jego bohaterem jest wrażliwy chłopiec, który nawet w zwykłych, codziennych przedmiotach potrafi zauważyć ich piękno. Fabuła jest tu bardzo nikła, służy tu jako pretekst do przekazania wrażeń małego bohatera. Dość interesująca, niebanalna reżyseria debiutanta Andrieja Tarkowskiego ..."[F]

"... Niestety, autorzy polskiej wersji językowej nie pojęli widać intencji utworu. Ckliwy tytuł "Mały marzyciel" narzuca wyobrażenie niezgodne z postacią normalnego, żywego i wrażliwego chłopca, którego widzimy na ekranie - chłopca, jakich wielu. Głosy pan przedszkolanek, które podłożono przy dubbingu pod dziecięce dialogi, brzmią fałszywie i pretensjonalnie. Tarkowskiemu, jak sądzę, najmniej chodziło o rozczulanie się nad "małym marzycielem" - chciał zrobić film rzeczowy i męski, podpatrujący pewne perypetie zewnętrzne i wewnętrzne zwyczajnego [mimo tych skrzypiec] dziecka - tymczasem polskie opracowanie pcha w kierunku odbioru czułostkowego i wręcz mazgajskiego. Ciekawą tendencję estetyczną filmu odczytujemy nie za pośrednictwem polskiego opracowania,lecz wyraźnie wbrew niemu ..."
[Wiktor Woroszylski, FILM, nr.28-29/62]

"Chociaż "Marzyciel" jest pracą dyplomową młodego absolwenta wydziału reżyserii - konstrukcja tego filmu, jego lekkość i swoboda narracji przypomina dzieła dojrzałych artystów. Jest to historia krótkotrwałej, kilkugodzinnej przyjaźni małego muzykalnego chłopca z kierowcą ugniatacza nawierzchni ulicznej, ukazana w nastroju szczerej poezji. Za jedyny błąd można tylko uznać aż dwa... zakończenia, ale rozumiemy, że młodemu twórcy trudno było się rozstać ze swym pierwszym dziełem. Udany polski dubbing tego filmu zrealizował reż. Romuald Drobaczyński.
[Czesław Michalski, "Dookoła świata" nr.25, 24 czerwca 1962 r.]

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
18.Zamek z bajki-NRD reż.Herman Zschoche
..............................................[link widoczny dla zalogowanych]
"Barwny film dla dzieci o przygodach trzech braci. Najmłodszy z nich szukał zamku z bajki. Dość naiwna fabuła, przeciętna realizacja ..."[F]
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
19.Tomcio Paluch-Meksyk reż.Rene Cordona
.....................................................[link widoczny dla zalogowanych]
"Barwna ekranizacja popularnej bajki. Film ten otrzymał nagrodę Złotego Lwa na weneckim Festiwalu Filmów Dziecięcych w 1958 roku. Widocznie były na nim prezentowane utwory nie najwyższej klasy, skoro nagrodzono film pozbawiony zarówno walorów plastycznych jak i poetyckich ..."[F].
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
20.Kto sieje wiatr-USA reż.Stanley Kramer
reż.dubb.Henryka Biedrzycka

- Jan Kreczmar, Leon Pietraszkiewicz, ...
....[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych]
"Głośny film Stanleya Kramera, uważanego za jednego z najodważniejszych producentów i realizatorów amerykańskich. Akcja rozgrywa się w roku 1925, w jednym z małych miasteczek, gdzie odbywa się proces nauczyciela oskarżonego o propagowanie Darwinowskiej teorii ewolucji. Scenariusz oparto na faktach autentycznych ..."[F].

"Historia to autentyczna. W roku 1923, w amerykańskim miasteczku Dayton, połozonym w południowym stanie Tennessie - nauczyciel przyrody z miejscowej szkoły, niejaki John Thomas Scopes został aresztowany i oskarżony o deprawowanie młodzieży, ponieważ na swych lekcjach omawiał... teorię ewolucji. Oskarżyciele mieli poparcie wszystkich mieszkańców Dayton, których oburzały wywody, iż człowiek nie został stworzony przez Boga, jak to głosi Biblia, i którzy w teorii Darwina dopatrywali się bluźnierstwa i ataku na moralność. Ten tzw. "małpi proces" sprzed trzydziestu lat posłużył jednemu z najwybitniejszych hollywoodzkich reżyserów Stanleyowi Kramerowi jako pretekst do wystąpienia przeciwko współczesnemu obskurantyzmowi, bigoterii i nietolerancji. I choć film "Kto sieje wiatr" bardzo silnie tkwi w realiach epoki - nietrudno tu doszukać się aluzji do dzisiejszych czasów i do obecnych stosunków na południu USA.

Podobnie jak "Dwunastu gniewnych" - niezwykle zagęszczony dialog jest tu zasadniczym tworzywem dramatu. Lwia część akcji toczy się na sali sądowej, która jest widownią pasjonującego pojedynku między bigotem-prokuratorem i ateistą-obrońcą oskarżonego nauczyciela. W szrankach stają dwaj starsi panowie - tytani amerykańskiego aktorstwa: Frederic March jako prokurator i Spencer Tracy w roli adwokata. Pomijając już wszystkie inne walory filmu - aktorski kunszt Marcha i Tracy'ego stanowi dostateczną atrakcję, by dwu i pół godzinny seans trzymał widownię w niesłabnącym napięciu. Obaj zresztą znaleźli w bardzo udanej polskiej wersji dialogowej reżyserii Henryki Biedrzyckiej - znakomitych dublerów głosowych: Frederic March - Jana Kreczmara, Tracy - Leona Pietraszkiewicza."
[Czesław Michalski, "Dookoła świata" nr.38, 23 wrzesień 1962 r.]

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
21.Dwie sroki za ogon-ZSRR reż.W.Iwanow
..[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych]

"Ta barwna komedia kostiumowa jest adaptacja klasycznej już dziś sztuki ukraińskiego pisarza Starickiego, stanowiącej satyrę na "cudzoziemszczyznę" i snobizmy obyczajowe wzbogaconego dziewiętnastowiecznego kupiectwa. Mimo starań realizatorów, adaptacja jest jednak zbyt teatralna ..."[F]
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
22.Zdarzyło się w Rzymie-Wł. reż.Mauro Bolognini
reż.dubb.Jerzy Twardowski

-Włodzimierz Kmicik, Jerzy Bielenia, Barbara Wrzesińska, Wanda Majer, ...
...[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych]l.[link widoczny dla zalogowanych]

"Bohaterem filmu jest bezdomny młodzieniec z biednej dzielnicy Rzymu. Bolognini daje subtelne studium psychologiczne już nie chłopca i jeszcze nie mężczyzny, który działa na oślep. Film interesujący - ciekawa obsada aktorska ..."[F]

"Ta historia młodego rzymskiego chłopca, bezskutecznie poszukującego pracy, jest wprawdzie gorzka i w intencjach oskarżycielska, lecz wcale nas nie wzrusza - wskutek nonszalancji, z jaką reżyser traktuje temat, nudząc zresztą widownię częstymi powrotami do spraw już raz ukazanych. Polski dubbing natomiast - bez zarzutu, toteż brawko należy się reż. Jerzemu Twardowskiemu i Włodzimierzowi Kmicikowi, który jako dubler głosowy Jeana Sorela tworzy ciekawą kreację."
[Czesław Michalski, "Dookoła świata" nr.49, 9 grudzień 1962 r.]

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
23.Ulica Andrzeja Krutikocza("Starożył")-ZSRR reż.J.Chamrajew
reż.dubb.Jerzy Twardowski

-Zofia Raciborska, Krystyna Wowkonowicz, Danuta Mancewicz, Grzegorz Rusak, Wanda Łuczycka, Janina Nowicka, Stanisław Zaczyk, ...
...................................................[link widoczny dla zalogowanych]

"Komedia produkcji radzieckiej o przygodach dwunastoletniego chłopca przyjaźniącego się z młodym artystą cyrkowym. Twórcą filmu jest I.Chamrajew debiutujący w filmie fabularnym, który zrealizował obraz pełen zabawnych sytuacji o wartko toczącej się akcji. Główną rolę odtwarza Witia Pieriewałow. Mimo młodego wieku jest to jego piąty film[m.inn.: "Sombrero", "Jeńcy króla mórz"]".[FSP]

"Wiele momentów dydaktycznych ma ta historia dwunastoletniego chłopca, którego imieniem zostala nazwana ulica w pewnym nowo powstałym miescie, ale dobra rezyseria sprawia, że dydaktyka nie jest tu bynajmniej dokuczliwa. Metamorfoza malego Krutikowa, który z kłamczucha i nicponia zmienia się w dobrego ucznia, ukazana jest w sposób prawdopodobny i żywy..."
[Czesław Michalski, Dookoła świata nr.10, 10 marzec 1963 r. ]

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
24.Orkiestra wojskowa ("Katonazene") - Węg. reż.Endre Marton
reż.dubb.Mirosław Bartoszek

-Barbara Horawianka, Adam Daniewicz, Mieczysław Voit, Włodzimierz Skoczylas, ...
.............................................[link widoczny dla zalogowanych]

"Dramat obyczajowy według powieści Sandora Brody. Akcja filmu toczy się w 1894 roku, w małym prowincjonalnym miasteczku monarchii austro-węgierskiej. Znajduje się tam garnizon wojskowy. Miłość jednego z oficerów do żony miejscowego lekarza doprowadza do tragicznego finału ..."[FSP]

"Sporo jest wprawdzie staroświecczyzny w tej historii o oficerze cesarsko - królewskich huzarów zakochanym w pięknej doktorowej z małego miasteczka, ogólny nastrój filmu przypomina często tzw. literaturę kuchenną, ale nie sposób odmówić "Orkiestrze" bardzo istotnych walorów dramaturgicznych. Trochę więc dasamy się na reżysera, troche wybrzydzamy, ale mimo wszystko z duzym zainteresowaniem śledzimy akcje. "
(Czesław Michalski, Dookoła świata, nr. 10, 10 marzec 1963 r.)

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
25.Skrawek błękitnego nieba-Jug. reż.Tomo Janić
reż.dubb.Romuald Drobaczyński

-Marian Wojtczak, Barbara Wałkówna, Zygmunt Zintel, Helena Wilczyńska, Wiesława Grochowska, ...
.......................................................[link widoczny dla zalogowanych]

"Dramat obyczajowy, ukazujący życie mieszkańców jednego domu. Reżyser filmu Tomo Janić zapoznaje nas z codziennymi radościami i troskami przedstawicieli różnych warstw społeczeństwa jugosłowiańskiego ..."[FSP]

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bytuch dnia Nie Sty 01, 2012 11:03 am, w całości zmieniany 92 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
bytuch




Dołączył: 06 Lut 2008
Posty: 148
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 8 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią Sty 15, 2010 9:29 pm    Temat postu:

cd. Rok 1962.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
26.Proces Oscara Wilde'a-Ang. reż.Ken Hughes
reż.dubb.Seweryn Nowicki

-Czesław Byszewski, Wanda Majer, Jan Kreczmar, Tadeusz Cygler, Leon Pietraszkiewicz, Roman Wilhelmi, ...
......[link widoczny dla zalogowanych]..[link widoczny dla zalogowanych]

"Barwny i szerokoekranowy dramat psychologiczno-obyczajowy ukazujący tragiczne strony życia wybitnego pisarza i dramaturga. Reżyser Ken Huges zajmuje się dwoma procesami Wilde'a. W pierwszym oskarżono go o uwiedzenie młodzieńca, a w drugim Wilde oskarżył stronę przeciwną o zniesławienie. Oba procesy przegrał i po odbyciu kary więzienia wyjechał za granicę ..."[FSP]

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
27.Przygody Munchhausena("Baron Prasil") - CSRS reż.Karel Zeman
reż.dubb.Henryka Biedrzycka

-baron Munchhausen - Kazimierz Rudzki; oraz: Teresa Olenderczyk, Józef Łotysz, Michał Pluciński, Janusz Ziejewski, Leon Pietraszkiewicz, ...
.......[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych]

"Barwny, fantastyczny film oparty na motywach powieści Gottfrieda Burgera "Przygody barona Munchausena". W filmie tym Zeman wzoruje się na rysunkach Gustawa Dore. Niesamowite przygody "największego kłamcy świata", jego podróż na księżyc i inne "nie z tej ziemi" przeżycia zostały pokazane przy pomocy zdjęć trickowych. Film otrzymał nagrodę "Srebrnego Żagla" w Locarno ..."[FSP]

"Ten fantastyczny film o spotkaniu współczesnego astronauty z największym łgarzem osiemnastowiecznej Europy ma wiele wdzięku i sporo cieniutkiego humoru, ale jest zbyt rozwlekły i przez to dość nużący w końcowych partiach. Zdjęcia trickowe i efektowna oprawa plastyczna - to najwieksze walory "Munchhausena", ktory w polskiej wersji dubbingowej mówi głosem Kazimierza Rudzkiego...."
[Czesław Michalski, Dookoła swiata nr.9, 3 marzec 1963 r. ]

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
28.Dwie strony medalu("Please Turn Over)-Ang. reż.Norman Hudis
reż.dubb.Romuald Drobaczyński
....................................................[link widoczny dla zalogowanych]

"Dość już tradycyjny gatunek komedii obyczajowej, wpisany w nowe okoliczności i warunki nabiera zupełnie aktualnych rumieńców. Edward Halliday, przykładny pracownik i ojciec rodziny, dowiaduje się z przerażeniem, że jego córka Jo opublikowała rewelacyjną książkę pt."Otwarty bunt", w której bez żenady demaskuje życie prywatne ludzi ogólnie znanych i szanowanych, w tym przede wszystkim - własnej rodziny ..."[FSP]

"Moze ten film nie ma tzw. ambicji artystycznych, a juz napewno nie zmusza widza do żadnego wysiłku umyslowego, ale za to pozwala mu smiać sie beztrosko przez blisko dwie godziny. Zabawa jest rzeczywiscie doskonała, szczególnie że polska wersja dubbingowa, starannie i kulturalnie zrealizowana przez reż. Romualda Drobaczyńskiego, doprowadza do nas w całości dowcipne dialogi. W "Dwóch stronach medalu" stanowią one więcej niż humor sytuacyjny, którego zresztą jest tu równiez sporo.
Kto zna powieść Saganki "Witaj smutku", lub widzial wyświetlany u nas film oparty na tej powieści - będzie miał podwójną zabawę. "Dwie strony" bowiem to nie tylko zgrabna komedia z licznymi nieporozumieniami i całą galeria kapitalnych typów, lecz i złośliwa dość satyra na twórczość Saganki i na entuzjastów jej twórczości.
Bohaterka filmu - młoda dziewczyna z solidnego mieszczańskiego domu - napisała powieść w formie "intymnych zwierzeń", ukazując swoje środowisko w jak najgorszym świetle. Książka staje się "bestselerem" głównie dlatego, że rodzina autorki jest w mieście dobrze znana. Mozna więc podstawić pod bohaterów powieści - osoby autentyczne. Co wynika z tej fikcji uznanej powszechnie za rzeczywistość - łatwo mozna sobie wyobrazić.
KRÓTKO MÓWIĄC: liczne spiecia komediowe, świetne tempo, dowcipne polskie dialogi, głosny śmiech na widowni..."
[Czesław Michalski, Dookoła świata nr. 10, 10 marzec 1963 r.]

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
29.W ślepej uliczce-Wł. reż.Pietro Germi
..........[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych]
"Komisarz policji Ingravallo prowadzi śledztwo w sprawie zamordowania młodej dziewczyny. Wzorowo skonstruowana sensacyjna intryga, akcenty krytyki społecznej i obyczajowej. Na festiwalu w Mar del Plata w roku 1960 twórca tego filmu, Pietro Germi, otrzymał nagrodę za reżyserię. W tym samym roku jego film został nagrodzony we Włoszech Srebrną wstęga za najlepszy scenariusz, a aktor Claudio Gora otrzymał tę nagrodę za najlepszą kreacje w roli drugoplanowej ..."[F].
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
30.Pinokio-USA reż.Walt Disney
reż.dubb.Mirosław Bartoszek
redakcja: Janina Balkiewicz i Jan Czarny
teksty piosenek: Włodzimierz Krzemieński
operator dźwięku: Grzegorz Sielski
montaż dźwięku: H.Gniewkowska
.........[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych]

...[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych]
Pinokia dubbingowała Zofia Raciborska
...[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych]
Świerszcza dubbingował Kazimierz Brusikiewicz
...[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych]
Gepetta dubbingował niezapomniany Stanisław Milski
...[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych]
i Disney'owski czarny charakter - Lis przemówił głosem Zbigniewa Koczanowicza.

"Barwna bajka rysunkowa dla dzieci o losach drewnianego pajacyka, który pragnął stać się żywym chłopcem. "Pinokio" jest drugim - po "Królewnie Śnieżce" - pełnometrażowym filmem Disneya: w porównaniu z jego późniejszymi pracami - bardziej prymitywnym technicznie ..."[F]
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
31.Żółte psisko-USA reż.Robert Stevenson
............[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych]
"Barwny film przygodowy dla młodzieży. Tytułową rolę gra tu psi gwiazdor - Spike, kontynuator tradycji Rin-Tin-Tina i Lassie. Ten dzielny przyjaciel kilkuletniego chłopca walczy z niedźwiedzicą, wilkiem i dzika świnią; napotyka niebezpieczeństwa nie mniejsze, niż amerykańscy pionierzy w XIX wieku ..."[F]
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
32.Księżniczka i niedźwiedź-CSRS reż.Jaroslaw Mach
reż.dubb.Mirosław Bartoszek
.......................................................[link widoczny dla zalogowanych]
"Barwna baśń dla dzieci o dumnej królewnie i zakochanej w niej myśliwym, któremu udaje się zdobyć jej rękę. Realizacja dość banalna i bez polotu ..."[F].
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
33.Śpiąca królewna-USA reż.Clyde Geronimi
reż.dubb. Henryka Biedrzycka

Śpiąca królewna - Maria Broniewska,
Zła królowa - Zofia Mrozowska,
.............[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych]

Złą królową genialnie dubbingowała Zofia Mrozowska
.[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych]

"Jeden z najlepszych technicznie i zarazem najkosztowniejszych filmów Disneya. Ta barwna szerokoekranowa bajka ukazała się na ekranach przeszło dwadzieścia lat po "Królewnie Śnieżce", która w roku 1937 zapoczątkowała sukcesy pełnometrażowych filmów rysunkowych Disneya ..."[F]

"Z wielkim rozmachem jest zrobiony ten barwny rysunkowy film o pięknej królewnie, złej czarownicy i dzielnym księciu. Polska wersja dźwiękowa, zrealizowana przez reż. Henrykę Biedrzycką - wzorowa. Głosy dobrane świetnie do postaci, utrzymany w pełni klimat bajki, dowcipne dialogi i staranna oprawa muzyczna (śpiewają: Bogna Sokorska i Józef Wojtan). Film ma wspaniałą wystawę, pełne wdzięku rysunki, sporo humoru i pomysłowe gagi. Wszystko prawie jak w bajce, ale może trochę za wiele sentymentalizmu. Niektórzy zresztą bardzo to lubią."
[Czesław Michalski, "Dookoła świata" nr.25, 24 czerwca 1962 r.]

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
34.Nikt nie zna prawdy-ZSRR reż.T.Bierezancewa i L.Rudnik
................................................[link widoczny dla zalogowanych]

"Film jest adaptacją opowiadania "Pojedynek"Czechowa - jest dramatem psychologicznym, przedstawiającym typowy dla rosyjskiej inteligencji początków XX wieku konflikt poglądów na sens życia. Starcie dwu różnych systemów myślenia prowadzące do pojedynku w ścisłym tego słowa znaczeniu ..."[FSP]

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
35.Jewdokia-ZSRR reż.T.Licznowa
.......................[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych]
.[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych]

"Film zrealizowany na podstawie scenariusza Wiery Panowej przez młodego reżysera T.Licznową. Jest to historia prostej rosyjskiej kobiety, która w trudnych porewolucyjnych latach adoptowała i wychowała pięcioro dzieci ..."[FSP]

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
36.Mali muszkieterowie-ZSRR reż.S.Cybulnik

"Bohaterami filmu są trzej uczniowie z Kijowa. Jeden z chłopców zostaje niesłusznie posądzony o spowodowanie pożaru, choć winowajcą jest jego kolega. Film dla dziecięcej widowni ..."[F]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
37.Teresa prowadzi śledztwo-CSRS reż.Pawel Blumenfeld
reż.dubb. Seweryn Nowicki
...............................................[link widoczny dla zalogowanych]
"Dość tuzinkowy film sensacyjny. Wprawdzie śledztwo prowadzi tu kobieta - agent policji kryminalnej, ale do tego tylko ograniczają się niestety wszystkie innowacje tego filmu ..."[F]

"Pomysł scenariuszowy jest nawet niezły, ale jeśli chodzi o dramaturgię - "Teresie" mozna wiele zarzucić. Ten "kryminał", którego bohaterem jest detektyw w spódnicy, ma też kilka zbytecznych wątków osłabiających chwilami tempo akcji, co oczywiście w filmach tego gatunku jest jak najmniej pożądane. Polski dubbing natomiast, reżyserii Seweryna Nowickiego ("Dwunastu gniewnych ludzi", "Żebro Adama" i in.) - bez zarzutu."
[Czesław Michalski, "Dookoła świata" nr.31, 5 sierpień 1962 r.]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
38.Wakacyjne przygody-ZSRR reż.Anatol Wiechotko

- Zofia Raciborska, ...
........................................[link widoczny dla zalogowanych]
"Trzej bracia wyjechali na wakacje, każdy spędził je w innej miejscowości. O letnich przygodach trzech wrażliwych chłopców opowiada właśnie ten film, zresztą ze znajomością chłopięcej psychiki i sporym wdziękiem ..."[F]

"Są to trzy nowele ukazujące wakacje trzech braci. Najmłodszy, czteroletni malec - poznaje wielki swiat wymknąwszy się samotnie do lasu, drugi chłopiec przeżywa zyciowy zawód, trzeci wreszcie - doznaje pierwszych poetyckich wzruszeń. Udany to film i udany też polski dubbing. Wszystkie głosy są świetnie dobrane, ale to co robi Zofia Raciborska jako dubler najmłodszego Komarowa - to szczyt kunsztu imitatorskiego."
[Czesław Michalski, "Dookoła świata" nr.45, 11 listopad 1962 r.]

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
39.Panieńskie lata-ZSRR reż.Leonid Estrin
.........................................[link widoczny dla zalogowanych]
"Współczesny dramat psychologiczny. Jest to historia młodego człowieka, cenionego i wartościowego pracownika, który reprezentuje postawę życiową doprowadzająca do ruiny jego szczęście osobiste.Dość ciekawy temat został tu podany w szablonowej i banalnej formie ..."[F]
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
40.Dni powszednie i święta-ZSRR reż.Włodzimierz Szredel
reż.dubb. Mirosław Bartoszek
............................................[link widoczny dla zalogowanych]
"Akcja filmu rozgrywa się w środowisku budowniczych nowej linii kolejowej w tajdze. Podobnie jak w znanych nam filmach: "Ludzie na moście" czy "Czekajcie na listy" - mamy tu interesującą charakterystykę obyczajowa i niebanalnie nakreślone sylwetki bohaterów ..."[F]

"Chociaż nie ma tu akcji w potocznym znaczeniu tego słowa - migawki z życia budowniczych nowej linii kolejowej w syberyjskiej tajdze, które składają się na ten film, są ciekawą pozycją repertuarową. Jest w nich bowiem wiele świeżości realizatorskiej, dobrze oddany klimat i nie za wiele dydaktyki. Zbyt nerwowy jednakże montaż utrudnia chwilami odbiór. Dobry polski dubbing zrealizował reż. Mirosław Bartoszek."
[Czesław Michalski, "Dookoła świata" nr.43, 28 październik 1962 r.]

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
41.Gdy drzewa były duże-ZSRR reż.Lew Kilidżanow
reż.Zofia Dybowska-Aleksandrowicz
-Mariusz Dmochowski, Halina Seroczyńska, Andrzej Gawroński, Józef Kalita, Wanda Łuczycka, ...
.[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych]
.[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych].[link widoczny dla zalogowanych]

"Ten nowy film współtwórcy "Domu w którym żyjemy" i autora "Tani i jej matek" reprezentował kinematografie radziecka na ostatnim festiwalu w Cannes. Jest to sympatyczna historia o wiejskiej dziewczynie i człowieku, który podaje się za jej zaginionego ojca. Zręczny scenariusz, niezła obserwacja środowiska ..."[F]
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
42.Piąty wydział-CSRS reż.Jindrich Polak

"Dramat szpiegowski produkcji czechosłowackiej, ukazujący walkę organów bezpieczeństwa ze szpiegami przybywającymi z central mieszczących się na terenie Niemiec Zachodnich. Jeden z nich przybywa do małego miasteczka jako turysta. Przy pomocy szantażu wciąga do siatki szpiegowskiej swego dawnego znajomego. Ten melduje o wszystkim milicji. Po akcji zakończonej emocjonującym pościgiem wszyscy szpiedzy zostają aresztowani ..."[FSP]

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bytuch dnia Nie Sty 01, 2012 11:04 am, w całości zmieniany 11 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
To forum jest zablokowane, nie możesz pisać dodawać ani zmieniać na nim czegokolwiek   Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi    Forum www.dubbing.fora.pl Strona Główna -> 1960-69 Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin